Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.

Ako exportovať MySQL databázu pomocou phpMyAdmin

V článku Ako vytvoriť MySQL databázu si v sekcii Ako sa dostanem do databázy? pozrite, akým spôsobom sa dostanete na prihlasovaciu stránku phpMyAdmin, kde sa môžete prihlásiť do databázy.

 

Prihlásenie sa do phpMyAdmin

Kliknutím na tlačidlo Otvoriť v Control Paneli v Správe databáz sa názov a server automaticky zadajú, Vy už len zadáte heslo potrebné na prihlásenie sa:

 

V rozhraní phpMyAdmin uvidíte v stĺpci vľavo názov Vašej databázy. Kliknite na ňu

 

Dostanete sa do prostredia samotnej databázy. V ilustračnom príklade je databáza prázdna, inak by ste mali vidieť zoznam tabuliek ktorá databáza obsahuje. Kliknite na Export

 

Rýchly export

Rýchly export je jednoduchá forma exportu Vašej databázy, stačí len kliknúť na Exportovať. Predtým si môžete vybrať z vybaľovacieho menu formát aký potrebujete, ale pokým na to nemáte nejaký špeciálny dôvod, odporúčame ponechať SQL.

 

Vlastný export

Pokým vyžadujete určité kritériá pre exportovanú databázu, tak vyberte typ Vlastná a dostanete viacero možností. Väčšinu nastavení netreba meniť, niektoré si vysvetlíme.

 

Tabuľky

Tu si môžete vybrať, ktoré tabuľky chcete exportovať. Väčšinou nie je dôvod vyberať len niektoré, ale je to vhodné, ak potrebujete exportovať len jednu tabuľku. Polia Štruktúra a Dáta nechajte označené.

Výstup

V tejto sekcii taktiež väčšinou netreba nič meniť, ale môžete si vybrať typ kompresie (žiadny, zazipované, gzip-ované). Ak databáza nie je príliš veľká (max pár málo desiatok MB), tak ju komprimovať nemusíte, inak odporúčame formát gzip.

Niekedy je vhodné označiť pole Exportovať tabuľky ako samostatné súbory, takto sa exportujú tabuľky ako samostatné sql súbory zabalené v zip archíve. Tento spôsob je vhodný použiť, ak chcete zálohovať celú databázu s predpokladom, že neskôr budete potrebovať obnoviť len niektoré tabuľky.

 

 

Formát - špecifické voľby

Tieto nastavenia môžete nechať tak ako sú.

 

Možnosti vytvárania objektov

Tieto nastavenia tiež môžete nechať tak ako sú. Meňte ich iba v prípadoch:

  • Označte pole Pridať údaj CREATE DATABASE / USE v prípade, ak chcete databázu po exporte naimportovať niekam na localhost. Ak ju budete chcieť importovať u nás cez phpMyAdmin, tak vytvárať databázu nebude treba, pretože už ju budete mať vytvorenú pomocou Control Panela.
  • Pole Pridať údaj DROP TABLE / ... označte vtedy, ak importujete databázu s tabuľkami resp. tabuľky, ktoré sa v databáze už nachádzajú. Tento príkaz zmaže pôvodnú tabuľku a z importu vytvorí novú. Všeobecne však odporúčame, aby ste importovali údaje do čistej databázy, ktorá neobsahuje žiadne tabuľky, predídete tak rôznym konfliktom.

 

Možnosti vytvárania údajov

Tu tiež nie je obyčajne potrebné nič meniť. Pole Vyprázdniť tabuľku pred vložením zaškrtnite len vtedy, ak chcete importovať len dáta. Ostatné nastavenia nechajte tak, ako sú.

 

Ak by ste mali problémy s exportom databázy cez phpMyAdmin alebo by bola príliš veľká a namiesto exportu by Vám stránka vracala chybu timeout, môžete skúsiť exportovať databázu pomocou SSH.

Odporúčame článok: Ako importovať MySQL databázu pomocou phpMyAdmin