Ako premigrovať stránku zo zdieľaného hostingu na VPS

V prípade, že vám už nepostačuje zdieľaný hosting, pomocou tohto návodu si môžte preniesť dáta z hostingu na VPS. S migráciou hostingu odporúčame začať ráno, aby ste počas dňa mali dostatok času presunúť všetky dáta na VPS, cez noc sa nezmigrované dáta môžu vymazať.

1. V prvom kroku je potrebné vytvoriť zálohu vašej SQL databázy, a taktiež dočasnú SQL databázu v rámci inej domény.

2. Následne naimportujte zálohu databázy do dočasnej databázy, a taktiež vymažte pôvodnú databázu a pridajte vašu doménu na VPS cez Control Panel, v sekcii Virtuály -> Domény -> Pridaj doménu, nezabudnite ponechať smerovanie DNS záznamov na pôvodný hosting.

3. V treťom kroku prekopírujte dáta z FTP zdieľaného hostingu a z dočasnej databázy na VPS, potom je potrebné v konfiguračnom súbore redakčného systému, ktorý používate, nastaviť nové údaje pre prístup k tejto databáze. Data z FTP môžte prekopírovat na VPS cez ssh, návod ako sa pripojiť nájdete tu - https://support.dnsserver.eu/kb/index.php?type=page&urlcode=173176&title=Ako-sa-pripoji%C5%A5-k-SSH, odporúčame použiť program Midnight Commander, ak budete prihlásený na vašom VPS, dáta si môžte skopírovať cez funkciu FTP Link. Midnight Commander spustíte príkazom:

mc


databázu môžte taktiež skopírovať na VPS z FTP, a následne je naimportujete príkazom:
 

mysql [nazov_databazy] -h [server_databazy] -u [nazov_databazy] -p < [cest_k_databaze napr. /var/www/public_html/databaza.gz]


4. Cez súbor "hosts" si nastavte presmerovanie vašej domény na IP virtuálneho serveru, ako nastaviť toto presmerovanie nájdete v tomto návode - https://support.dnsserver.eu/kb/index.php?type=page&urlcode=824456&title=Ako-upravi%C5%A5-s%C3%BAbor-hosts-aby-sa-dom%C3%A9na-na%C4%8D%C3%ADtavala-z-VPS

5. Skontrolujte funkčnosť vášho webu, pokiaľ všetko funguje správne, zmente DNS záznamy na doméne, aby sa stránka načítavala z VPS, a taktiež vymažte presmerovanie zo súboru "hosts".