Ako zistím využitie webového priestoru

Ak počas práce na Vašej webovej stránke sa stane, že zrazu z nejakého dôvodu Vám vyskočí chybová hláška typu:

failed to open stream: Disc quota exceeded

znamená to, že ste práve dosiahli limit Vášho hostingového balíčka a vyčerpali ste všetko voľné miesto.

To, že máte zaplnený webový priestor zistíte aj vtedy, ak vám Vaša stránka (alebo FTP) nedovolí nahrať nový súbor.

 

Overenie skutočného stavu

V tomto prípade, by ste mali najprv skontrolovať, či horeuvedené chyby skutočne súvisia s preplneným miestom na webovom priestore.

Prihláste sa do Control Panela (po prihlásení, ak máte viac domén, nájdite si na úvodnej stránke doménu, ktorej sa problém týka) a v ponuke služieb kliknite na Využitie priestoru:

V prípade, ak miesto budete mať skutočne zaplnené, uvidíte napríklad takéto niečo:

 

Na obrázku máte dole vpravo informáciu o celkovej veľkosti Vášho webového miesta, aktuálnom zaplnení a veľkosti prázdneho miesta. Ak je v mínusovej hodnote, tak limit ste presiahli, navyše graf Vás informuje že miesto máte zaplnené na 103%.

V tomto prípade už bezpečne viete, že miesto vyhradené pre webovú stránku je úplne zaplnené a je potrebné, aby ste túto situáciu urýchlene riešili, pretože ak Vaša webová stránka je postavená na nejakom redakčnom systéme, ktorý si vytvára dočasné súbory, tak tie sa kvôli zaplnenému miestu nemajú kam ukladať a Vaša webová stránka veľmi pravdepodobne prestane správne fungovať.

Aké sú teda možnosti uvoľniť miesto?

 

Vymazanie zbytočných súborov

Prvá možnosť je prihlásiť sa na webový priestor pomocou protokolu FTP a vymazať zbytočné súbory. Po prihlásení si skontrolujte všetky zložky, či tam nemáte uložené súbory ktoré Vaša stránka nepotrebuje, či tam nemáte veľké obrázky uložené "len tak", archívy, prípadne logy, ktoré generuje Váš redakčný systém (ak používate nejaký).

Počas mazania si priebežne môžete kontrolovať (viď obrázok vyššie, tlačidlo Zistiť), koľko miesta ste uvoľnili. Občas sa môže stať, že údaje nie sú aktualizované hneď, ak ste zmazali pár súborov, ktoré zaberali niekoľko megabajtov a po kontrole miesta stále vidíte rovnaké zaplnenie, pár minút počkajte na aktualizáciu.

Keď vymažete dostatočné množstvo súborov a miesto sa uvoľní, stránka by mala začať normálne fungovať a môžete na nej pracovať ďalej.

 

Vymazanie cache súborov redakčného systému alebo eshopu

Ak používate nejaký redakčný systém alebo eshop, často sa stáva, že tieto systémy si vytvárajú rôzne cache súbory alebo zapisujú udalosti do svojich denníkov, ktoré potom ukladajú na webový priestor a zapĺňajú ho.

Ak Váš redakčný systém resp, eshop má nástroje na čistenie takýchto súborov a záznamov, použite ich, podľa možnosti ich používajte pravidelne, aby sa webové miesto nezapratávalo zbytočnými súbormi. Keď priestor takto vyčistíte, opäť si podľa vyššie uvedeného obrázku skontrolujte aktuálne využitie webového priestoru.

 

Zmena hostingového balíčka

Horeuvedené spôsoby problémy často krát vyriešia, častokrát len dočasne, umožnia získanie pár megabajtov miesta, aby sa Vaša stránka "rozbehla". Ak webové miesto máte obsadené tak, že počítate každý megabajt, obvykle jedinou možnosťou je zmena alebo navýšenie hostingového balíčka, čo si môžete pozrieť v tomto návode.
 

TIP Ak doménu máte v Multihostingu, tak upravte nastavenie domény v Multihosting → Zoznam domén, kde jej pridáte viac miesta. Koľko miesta máte voľného, zistíte v Parametroch multihostingu. Ak nemáte žiadne miesto voľné, tak si navýšte parametre multihostingu.

 

Problém s voľným miestom aj po zmene hostingového balíčka

Ak by nastal prípad, že problémy s voľným miestom máte aj po zmene hostingového balíčka, napriek tomu, že služba Využitie priestoru Vám hlási dostatok voľného miesta, v Control Paneli si medzi ostatnými službami nájdite službu Nastavenia Apache a PHP:

po kliknutí na službu hneď na prvej karte vypnite a znovu zapnite Generovanie subdomén...

... čo by malo pomôcť obnoviť aktuálne nastavenia a problémy s nedostatočným miestom na disku sa odstránia.