Ako si presmerovať stránky v Prestashop z HTTP na HTTPS

Ak máte eshop v Prestashop-e a Váš eshop sa ešte nachádza na nezabezpečenej adrese (http), tak v tomto návode si ukážeme, ako si eshop previesť na https adresy. Toto presmerovanie je dôležité aj z toho dôvodu, že prevádzkovať eshop na adrese https sa odporúča nielen z dôvodu súkromia a bezpečnosti, ale aj z toho dôvodu, že zabezpečené stránky bývajú skôr preferované vo vyhľadávačoch (Google) ako nezabezpečené, čo je dôležité pre biznis.

Ak chcete Prestashop prevádzkovať na https adrese, potrebujete najprv SSL certifikát. Ak ho máte už nainštalovaný a funkčný, tento odstavec môžete preskočiť. Ak ešte nemáte na svojej doménovej URL nainštalovaný certifikát, vyberte si certifikát z našej stránky podľa tohto postupu.

Po úspešnej inštalácii sa prihláste od administrácie Prestashop (ukážeme si postup v administrácii Prestashop 1.6.1.x, ktorá je poslednou stabilnou verziou Prestahop (postup v najnovšej verzii 1.7.5.x, ktorá sa ešte zatiaľ neodporúča na ostrú prevádzku, si napíšeme neskôr) a kliknite v menu na Nastavenia - Všeobecné:

 

Otvorí sa nové okno, kde najprv  uvidíte odkaz na kontrolu, či Váš eshop podporuje HTTPS. Kliknite na odkaz:

 

Ak SSL certifikát bol nainštalovaný správne, po kliknutí na odkaz dostanete na výber možnosť Zapnúť SSL, kliknite na ÁNO, aby stav bol ako na obrázku:

 

Teraz stránku uložte (kliknite na stránke dole vpravo na ikonu Uložiť), po načítaní stránky sa vráťte hore a zapnite nastavenie Povoliť SSL na všetkých stránkach (ak by ste toto nastavenie nezapli, https odkazy sa budú uplatňovať iba na kritické časti eshopu, ako napr. na Košík):

Nastavenia znovu uložte. Teraz Váš eshop bude používať adresy https. Výhodou Prestashop 1.6.1.x je to, že po tejto zmene nie je nutné presmerovať odkazy pomocou súbora .htaccess, samotný Prestashop obsahuje natívne moduly, ktoré odkazy z http na https presmerujú automaticky.