Ako opraviť tabuľky v databáze

Niekedy sa môže stať, že sa poškodí štruktúra tabuľky v databáze. Na webovej stránke sa to môže prejaviť takýmto chybovým hlásením:

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Error: Table './nazov-databazy/prefix_tabulka' is marked as crashed and should be repaired

Problém sa týka tabuliek MyISAM a väčšinou starších typov databáz (MySQL 5.6 a staršie), nie je však vylúčené, že sa môže objaviť aj v novších typoch.

V prípade ak sa teda poškodí tabuľka v databáze, odporúčame sa prihlásiť do databázy pomocou phpMyAdmin (jej názov nájdete v chybovom hlásení a ako sa prihlásite do databázy, nájdete napr. tu) a podľa chybového hlásenia si nájdite v danej databáze poškodenú tabuľku, označte ju a z menu vyberte Opraviť tabuľku:

 

 

Oprava obyčajne prebehne za niekoľko sekúnd, potom si obnovte webovú stránku a už by sa mala zobrazovať v poriadku. Pre zlepšenie výkonu odporúčame z času na čas vykonať aj Optimalizáciu tabuliek (platí len pre MyISAM).

Pre zníženie pravdepodobnosti poškodenia tabuliek odporúčame používať novšie typy databáz (MariaDB) a tabuľky typu InnoDB. Tabuľky z typu MyISAM na typ InnoDB si môžete skonvertovať na kliknutím Prechádzať pri danej tabuľke a potom na karte Operácie pri položke Storage engine zmeniť na typ InnoDB.

 

 

Tieto zmeny odporúčame vopred konzultovať s dodávateľom CMS, či daný redakčný systém podporuje tabuľky typu InnoDB.